• monitoring powietrza

   Kliknij w mapkę aby wejść na stronę http://powietrze.malopolska.pl/prognozy/
  • 15 marca - "Mądry przedszkolak - zdolny uczeń"

   Zajęcia warsztatowe z psychologiem i logopedą
  • 17 marca - "Wróżba Lipy"

   Wieczór autorski oraz wernisaż prac Elżbiety Michalskiej
  • 22 marca - Kwiatki do palmy wielkanocnej

   Zajęcia w Wiejskim Domu Kultury w Gorzowie
  • 24 marca - "XIX Bieg Poszukiwaczy Wiosny

   Stawy w Chełmku - godzina 12
  • Więcej imprez

baner aktualnosci

baner gison

baner ogloszenia

baner cyfrowe uslugi

baner rewitalizacja

baner sprzedaz nieruchomosci

baner zalatw sprawe

baner zagrozenia

Program MOKSiR na marzec

2017.03.07.moksir
Zachęcamy do zapoznania się z marcowym programem Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku. Propozycje ośrodka dostępne są po kliknięciu w link.

Zdobądź bon edukacyjny

2017.03.02.bon
Masz ciekawy pomysł na projekt, który może rozbudzić wśród uczniów zainteresowanie kulturą i sztuką? A może chcesz postawić na edukację artystyczną, która w niebanalny sposób zachęca dzieci do twórczej aktywności? Właśnie wystartował otwarty konkurs ofert „Bon edukacyjny”. W tym roku zarząd województwa przeznaczył na ten cel 90 tys. zł.

Czytaj dalej

Burmistrz wraz z Radnymi podziękował odchodzącemu komendantowi

2017.03.01.komend
Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Chełmku była okazją nie tylko do podjęcia ważnych dla Gminy uchwał, ale także pożegnania odchodzącego i przywitania przychodzącego Komendanta Komisariatu Policji w Chełmku. Aspiranta sztabowego Tomasza Balona (który został mianowany Naczelnikiem Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu) na tym stanowisku zastąpił komisarz Bartłomiej Kleszcz, dotychczasowy Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Brzeszczach. Korzystając z okazji Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus wraz z Radnymi podziękowali odchodzącemu Komendantowi za pracę, wykonaną w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszej Gminy oraz owocną współpracę na linii urząd-komisariat policji. Burmistrz wręczył także list gratulacyjny dla nowego Komendanta i życzył samych sukcesów na tym stanowisku.

Czytaj dalej

Marcowy repertuar kina "Iluzja"

2017.03.01.kino
Zachęcamy do zapoznania się z marcowym repertuarem kina Iluzja, w którym znalazły się takie filmy, jak:
4-5 marca godzina 18 - „Powidoki” (biograficzny, dramat),
11-12 marca godzina 16 - „Trolle” (animacja),
11-12 marca godzina 18 - „Jackie” (biograficzny, dramat),
18-19 marca godzina 18 - „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” (biograficzny, dramat)
25-26 marca godzina 18 - „La la land” (musical, romans).
Ceny biletów są najniższe z możliwych i wynoszą 12 złotych. Serdecznie zapraszamy! Pełny repertuar wraz z opisami filmów dostępny jest na stronie MOKSiR Chełmek.

Budki lęgowe czekają na „domowników”

2017.03.01.bud
Końcem lutego na drzewach Parku Rodzinnego w Chełmku zawisło kilka kolorowych budek lęgowych, zakupionych przez naszą gminę. Montażu dokonali pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku. Teraz zawieszone „domki” już czekają na pierwszych „domowników”.

Czytaj dalej

STOP wypalaniu traw!

2017.03.07.wypalanie
Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek. Spowodowane jest to wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Rolnicy, działkowicze, właściciele posesji przystępują do usuwania zanieczyszczeń pozimowych na polach, łąkach, w obrębie obejść domowych, w parkach, skwerkach oraz poboczach dróg i ulic.

Wypalanie traw w naszym kraju jest niechlubną tradycją, z którą od wielu lat zmagają się strażacy. Ekolodzy, naukowcy, przyrodnicy i leśnicy – wszyscy zdecydowanie apelują, że wypalanie nie jest efektownym sposobem „odnawiania” gleby. Udowodniono, że wypalanie suchej roślinności wpływa negatywnie na wiele elementów przyrodniczych: ziemia zostaje wyjałowiona (ale nie użyźnia się), nie dochodzi do naturalnego rozkładu roślinności, przerwany jest proces formowania się próchnicy, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody. Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. W przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat.

Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie.

Wypalanie traw może się wiązać z sankcjami karnymi, zgodnie z kodeksem wykroczeń i kodeksem karnym. I tak:
Kodeks wykroczeń:
art. 82 § 4 „Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”,
Kodeks karny:
art. 163 § 1 „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat”, art. 163 § 2 – w przypadku działania nieumyślnego sprawcy, kara wymierzona przez sąd może wynosić od 3 miesięcy do 5 lat, art. 163 § 3 – jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12, art. 163 § 3 jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, art. 164 § 1 „Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8; jeżeli sprawca działa nieumyślnie to grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.
W ustawie o ochronie przyrody (art. 45) również zabroniono wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin.

Dlatego apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych. 
/źródło: Państwowa Straż Pożarna/

„Wieczór Otwartych Serc”

2017.03.06.wiecz
„Wieczór Otwartych Serc”, który miał miejsce w Samorządowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Chełmku w dniu 22 lutego, był kolejnym, jubileuszowym spotkaniem. W progach tej placówki gości przywitała dyrekcja szkoły, pan Marek Idzik i pani Urszula Kania, Rada Rodziców i organizatorzy imprezy. Ten montaż poetycko–muzyczny był próbą odpowiedzi na pytanie dokład zmierzamy, kim jesteśmy i ską przychodzimy.

Czytaj dalej

Komisarz Bartłomiej Kleszcz nowym komendantem w Chełmku

2017.03.01.nowykomendant
Swoją służbę rozpoczął w 1998 roku. Przez ten czas pracował między innymi w Wydziale Ruchu Drogowego oraz Wydziale Kryminalnym Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, a także piastował stanowisko Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Brzeszczach. Końcem lutego Komisarz Bartłomiej Kleszcz, o którym mowa, został mianowany Komendantem Komisariatu Policji w Chełmku. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Chełmku w imieniu swoim, Radnych i wszystkich mieszkańców nowego Komendanta przywitał Burmistrz Andrzej Saternus.

Czytaj dalej

Marcowa tapeta z kalendarzem na pulpit

2017.03.01.tapeta
Przygotowaliśmy trzecie w tym roku zdjęcie z kalendarzem, które można pobrać i ustawić jako tapetę pulpitu na komputerze. Poniżej dostępne są cztery wersje w najpopularniejszych rozmiarach. Tym razem na marcowym kalendarzu wracamy na chwilę do Dni Chełmka 2016 roku i pokazu motocykli, zorganizowanego na Placu Reprezentacyjnym w Chełmku. Aby pobrać tapetę z kalendarzem wystarczy kliknąć w link z podaną rozdzielczością ekranu (dostępny poniżej), następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie "ustaw jako tapetę". Zachęcamy do pobierania.

Czytaj dalej

Lodowisko zamknięte

2017.03.01.lodowisko
Od kilku dni z powodu dodatnich temperatur oraz kończącej się zimy lodowisko przy Centrum Sportowym w Chełmku zostało zamknięte. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy już za kilka miesięcy.

obrazek-klawisz do galerii zdjęć
Powierzchnia gminy: 2 732,1 ha
2732 ha

obrazek-klawisz do filmu prezentującego Gminę Chełmek
Liczba ludności (IV kwartał 2015 r.): 12 826
12 826
obrazek-klawisz do wirtualnego spaceru
Inwestycje łącznie (plan na 2016 rok): 4 325 372,00 PLN
4 325 372,00 PLN

Oświata

Oświata i Edukacja

Wykaz jednostek realizujących zadania oświatowo-edukacyjne w Gminie Chełmek.

Sport

Kultura, Sport i Rekreacja

MOKSiR organizatorem życia kulturalnego, sportowego i rekreacyjnego na terenie gminy.

Drogi

Komunikacja i oświetlenie ulic

Wykaz dróg w podziale na administratorów oraz organizacja transportu w gminie.

Nieruchomości

Nieruchomości na sprzedaż

Aktualne oferty sprzedaży nieruchomości, będące własnością Gminy Chełmek

Śmieci

Odpady komunalne

Najważniejsze informacje dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Chełmek

Zagrożenia

Informacje o zagrożeniach

Praktyczne porady na wypadek sytuacji kryzysowych w gminie.

Jak pracujemy

Godziny pracy Urzędu

Poniedziałek-Środa:
7.30 - 15.30

Czwartek:
7.30 - 16.00

Piątek:
7.30 - 15.00

.

Numer konta:
42 8110 1023 2006 0300
1283 0009

NIP: 549-21-97-441

Adresy

Urząd i Spółki Gminne

 • fotka urzędu

  Urząd Miejski

  ul. Krakowska 11
 • fotka ADM

  A.D.M.

  ul. Piłsudskiego 8
 • fotka MZGK

  M.Z.G.K.

  ul. Piastowska 18

Mapa

obrazek-klawisz do mapy

Masz sprawę lub pytania?

. .
Dzisiaj jest: 24 Marzec 2017    |    Imieniny obchodzą: Gabriel, Marek, Gabor