Most „Niepodległości” połączył gminę Chełmek z Oświęcimiem

2018.02.08.niepodleglosci
Początkiem stycznia burmistrz Chełmka Andrzej Saternus oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut wspólnie wystąpili z propozycją nazwania nowego mostu na Wiśle Mostem Niepodległości. Włodarze chcieli w ten sposób nawiązać do obchodzonej w tym roku rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uznając, że będzie to znaczący wkład obu miast w tak ważne i doniosłe wydarzenie. Wnioski o poparcie tej ponad samorządowej inicjatywy zostały skierowane do Rady Miejskiej w Chełmku oraz Rady Miasta Oświęcim. Podczas ostatniej sesji chełmeccy radni jednogłośnie poparli projekt uchwały, nadający nazwę „Niepodległości” dla mostu, łączącego gminę Chełmek z miastem Oświęcim.

- Czasy przynoszą zawsze na myśl najlepsze nazwy. Tak było w przypadku pierwszego mostu na Wiśle w Chełmku modernizowanego na wizytę papieża Benedykta XVI, który później otrzymał jego imię. Ta nazwa była zaakceptowana i powszechnie przyjęta. Dzisiaj jesteśmy w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tak naprawdę ta droga do niepodległości rozpoczęła się w tym czasie. 8 stycznia 1918 roku prezydent Stanów Zjednoczonych przemawiając do Kongresu przedstawił plan dla nowej Europy, dla nowego porządku w świecie. I w tych 14 punktach ujął też kwestie Polski. Nazwa nasunęła się więc sama i możemy taki prezent dać mieszkańcom naszych małych ojczyzn - argumentował jeszcze w styczniu Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka.

Wspólną inicjatywę poparł także Zarząd Województwa Małopolskiego.
- W 2018 obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie nadchodzących miesięcy przypominać będziemy o wydarzeniach, które po ponad 120 latach zaborów pozwoliły Polakom odzyskać Ojczyznę. (...) Naszą powinnością i wyrazem wdzięczności wobec przodków jest dbałość o nasz kraj, nasz region i nasze miasta, tak by Polska stawała się krajem, o jakim marzyli Polacy w 1918 roku. Odpowiadając pozytywnie na inicjatywę samorządowców Oświęcimia i Chełmka chcę jednocześnie gorąco podziękować za jej podjęcie. Jestem przekonany, że Most Niepodległości, stanowiąc swoistą pamiątkę zarówno 100-lecia niepodległości, jak i samego roku jubileuszowego, ma też szansę stać się symbolem naszej wspólnej pamięci o przeszłości. (...) Wierzę, że nowy mosty nie tylko połączy miasto Oświęcim i gminę Chełmek, ale stanie się również impulsem do ożywienia gospodarczego oraz usprawni codzienne życie mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i Województwa Małopolskiego – napisał Jacek Krupa, marszałek Województwa Małopolskiego.

Pierwszy most na Wiśle w Oświęcimiu powstał w ramach budowanego odcinka drogi 933. Połączył ze sobą miasto Oświęcim i gminę Chełmek. Tak duża inwestycja wymagała wielu wcześniejszych prac przygotowawczych, uzgodnień i pozyskania blisko 120 mln zł na jej realizację, z tego znaczna część pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych. Inwestycja jest na ukończeniu. Inwestorem budowy obwodnicy wraz z mostem na Wiśle jest Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Dzisiaj jest: 16 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch