Zmiana stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

2018.01.05.odpady
Szanowni Państwo

Od stycznia 2018 roku zmianie uległy stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowe stawki opłat za wywóz odpadów komunalnych wynoszą:
12,00 zł od osoby za miesiąc w przypadku, gdy odpady są segregowane,
17,00 zł od osoby za miesiąc w przypadku, gdy odpady nie są segregowane.

Wzrost stawek opłat spowodowany jest następującymi czynnikami:

a) systematycznym zwiększaniem ilości odpadów zmieszanych odbieranych z terenu naszej gminy;

b) zwiększeniem kosztu zagospodarowania odpadów zmieszanych w regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych, co ma związek z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 marca 2017r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Nowe przepisy mówią, że opłaty za składowanie odpadów komunalnych będą stopniowo wzrastać począwszy od roku 2018 – opłata ta wyniesie 140 zł za tonę. W roku 2019 opłata ta wzrośnie do 170 zł za tonę, a w roku  2020 wyniesie aż 270 zł;

c) wprowadzeniem dodatkowego  odbioru bioodpadów, w tym odpadów kuchennych i spożywczych, co jest wymagane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które na terenie Gminy Chełmek zacznie obowiązywać od 1.01.2018r.

W związku z powyższymi uregulowaniami prawnymi wprowadzonymi na poziomie ministerialnym, na które Gmina Chełmek nie ma bezpośredniego wpływu, utrzymanie dotychczas obowiązujących stawek opłat nie było możliwe.

Jednocześnie należy podkreślić, że wszelkie środki, które wpływają do budżetu gminy z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami, muszą zostać wykorzystanie na realizację zadań związanych tylko i wyłącznie z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nadwyżek w danym roku, środki te przechodzą do wykorzystania na rok następny i nie ma możliwości aby zostały wykorzystane na inne cele.

Dzisiaj jest: 22 Kwiecień 2018    |    Imieniny obchodzą: Kaja, Leon, Łukasz