XX Folklorystyczne Spotkania nad Przemszą za nami

2017.09.17 fsnp1

"Historia Folklorystycznych Spotkań nad Przemszą zaczęła się równo przed dwudziestu laty na scenie chełmeckiego parku. Panie z zespołu Malwa wróciły bardzo niezadowolone z werdyktu konkursu folklorystycznego bodaj z Bielska - Białej. To był impuls dla naszego ośrodka, by stworzyć miejsce i okoliczności do spotkań sąsiadów, miłośników tradycji i kultury ludowej. Miejsca, w którym zamiast surowych sędziów w kręgu zasiądą życzliwi widzowie i autentyczni twórcy. Ot i tak to się już toczy równe dwadzieścia lat." /MOKSiR Chełmek/

Na niedzielę 17 września br. zaplanowano obchody XX Folklorystycznych Spotkań nad Przemszą. Jednak niesprzyjająca aura zmusiła ogranizatorów do zmiany stałego miejsca "Spotkań" - Parku Rodzinnego, na siedzibę MOKSiR w Chełmku. Pomimo zmiany planów, impreza odbyła się, gormadząc w siedzibie Ośrodka miłośników folkloru i tradycji. Na scenie zaprezentowało się 14 zespołów, a wśród nich nasze rodzime zespoły śpiewacze.

Tegorocznym Spotkaniom towarzyszyła LGD Dolina Soły z imprezą o nazwie: "Wieś pełna skarbów". Wielbiciele rękodzieła mieli do wyboru kilkanaście bloków warsztatowych, gdzie mogli zgłębiać tajniki m.in.: sztukatorstwa, ceramiki czy plecionkarstwa. Pod kierunkiem doświadczonych twórców i instruktorów spod rąk kursantów wyszły prawdziwe dzieła sztuki.

Spotkanie było również okazją do nagrodzenia laureatów Konkusru na najpiękniejszy ogród. Pośród nich znaleźli się:

Osiedle "Stare Miasto":

- Pani Zofia Madejczyk

- Pani Zofia Opitek

- Pani Jadwiga Kobyłczyk

Osiedle "Nowe Miasto":

- Pan Jacek Doległo

- Pan Paweł Brzezina

- Pani Maria Moskała

- Pani Marta Gwizdoń

- Pani Helena Oleś

- Pani Renara Jurkitewicz

- Pani Halina Dubiel

- Pan Zbigniew Skoczylas

- Pani Małgorzata Hudzik

Imprezę zakończył koncert Wolfa Maila z zespołem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć Pawła Waligóry oraz do udziału w przyszłorocznych Folklorystycznych Spotkaniach nad Przemszą.

42 8110 1023 2006 0300

Dzisiaj jest: 20 Październik 2017    |    Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana